SCHÜCO SLIDING DOOR S74/CORONA 74
Durable Sliding Doors for Balconies,Terraces and Winter Gardens
Schüco sliding doors S74/Corona 74 with good thermal insulation
Bespoke uPVC sliding doors made-to-measure
Images are for reference purposes only.
Patio doors or sliding doors? Find out which door to choose!
Installation depth  74mm
Number of chambers  3 chambers
Heat transfer coefficient  Uf = 1,8 W/m2*K
Profile class  B
Weather stripping  Brush weather seals
Available pane fixations thicknesses  24 mm - 40 mm
Standard glazing  4/16Ar/4 (Rw=29dB, Lt=80%, g=63%)
Standard handle  System handle
Steel thickness  1,5 - 2,0 mm (enclosed in a frame)